Volební program kandidátky SÚL a PATRIOTI – Volba pro Prahu 21
1. HAZARD
Prosadíme nulovou toleranci heren, kterou buď vyhlásí nové zastupitelstvo, nebo na základě hlasování občané v referendu a obecně závaznou vyhláškou uvede v platnost pražský magistrát. Jsme přesvědčeni, že jakékoliv finanční příjmy z hazardu do rozpočtu městské části, nekompenzují jeho široké negativní vlivy. Spustíme programy zaměřené na prevenci před závislostmi (alkohol, narkotika, hráčství, kouření) a resocializaci.
2. VEŘEJNÝ ROZPOČET
Dotace z fondů EU – nebudeme neefektivně poptávat peníze z fondů EU jako amatéři ze současného vedení radnice, ale oslovíme specializované firmy, které provizně odměníme až podle množství získaných peněz pro Újezd.
Efektivní správa finančních zůstatků – považujeme za neefektivní a i rizikové, mít milióny na bankovním účtu, na kterém jsou pojištěny jen do výše 100 tis. EUR. Naopak širokou, především dluhopisovou investicí riziko rozložíme a získáme do rozpočtu další peníze navíc. Například průměrný zůstatek na účtu MČ vždy k poslednímu dni v roce v letech 2010 – 2013 činil 53 miliónů. Pokud bychom použili jen polovinu jako průměrný denní zůstatek, tak při reálném ročním výnosu 2,5% by pokladna městské části byla za čtyři roky obohacena o 2,65 mil.
Služby občanům – vyvoláme mezi občany diskusi na zavedení veřejných (komunálních) služeb, které by přinášely příjem do rozpočtu a současně daly lidem práci. Jednou z možností zlepšení rozpočtu je i změna ztrátového polyfunkčního domu na ziskový Dům komunálních služeb.
3. VEŘEJNÁ DOPRAVA
Autobusová linka č. 109 – 96 : 60, taková je přestupová návaznost (7/2014) v Dolních Počernicích mezi linkami 109 a 163 při cestování z Palmovky do Újezda. Tedy na 96 příjezdů linky č. 109 z Palmovky do Počernic navazuje jen 60 odjezdů linky 163 z Počernic do Újezda. Neslibujeme, že tento stav změníme, ale slibujeme, že se o návrat linky č. 109 do Újezda znovu pokusíme.
Autobusová linka malakopacitního autobusu č. 260 obsluhuje jen z části severozápadní oblast Újezda a zcela vynechává jihozápadní oblast Újezda, odkud je k MHD nejdále. Obě vynechávané oblasti dopravně obsloužíme a spojíme s centrem Újezda i nádražím Klánovice. Předem si ale zájem občanů ověříme v malém, lokálním referendu!
MHD zdarma – podpoříme projekt MHD zdarma, jakožto celoroční přepravní alternativu k sezóně a za dobrého počasí využívaným cyklostezkám a k individuální automobilové dopravě.
4. OSOBNÍ, NÁKLADNÍ, PEŠÍ A CYKLODOPRAVA
Obchvat, silnice I/12 – budeme podporovat urychlené zahájení výstavby, neboť neustálým obstrukčním připomínkováním ze strany občanských sdružení (spolků) dochází jen k oddalování a prodražení stavby. Ta je do určité míry závislá na dostavbě východní části pražského obchvatu spojujícího D1 a R10, který ovšem některé občanské spolky navrhují nahradit novým úsekem o 30 km delším, s přípojnými trasami nesplňujícími standardy pro kamionovou dopravu a s vyšším rizikem vzniku dalších občanských skupin, kterým bude obchvat vadit zase u nich.
Silnice – především tankodrom „Chmelická a Hodkovská“ jsou srozumitelnou vizitkou končícího vedení radnice pro každého voliče a zastánce zdravého životního prostředí. Ulehčíme operativně zejména obyvatelům zmíněných ulic od extrémní prašnosti i za cenu nekoncepčního a jen dočasného pokrytí vozovky asfaltem.
Chodníky – je lepší každým rokem z malého újezdského rozpočtu udělat i jen část nové komunikace s chodníky, než roky koncepčně čekat na miliony z externích zdrojů a nechat se přejet.
Cyklodoprava – cyklostezky budeme rozvíjet s vědomím, že nelze za každou cenu vytlačit silniční dopravu na úkor cyklistů.
Dále budeme prosazovat: zóny 30 km/h, zavádění jednosměrek, parkování pro rezidenty u nádraží Klánovice.
5. ÚJEZDSKÝ ZPRAVODAJ
Výsledek čtyřleté cenzury: rozpadající se formát, smrsknutý rozsah stran na méně než polovinu oproti roku 2010, při čtení v MHD musíte dát pozor, abyste při rozevření světového formátu Zpravodaje neuhodili okolní cestující, krácení vybraných příspěvků z údajně prostorových důvodů atd. K tomu přidejte spící redakční radu, která aktivně nepřináší pravidelné rozhovory s místními zastupiteli, podnikateli, občany, ani se neobtěžuje vyvíjet akviziční činnost. Navíc šéfredaktorka ÚZ ani na opakované žádosti nikdy nenašla odvahu setkat se s naším opozičním zastupitelem nad vytvářením ÚZ a vysvětlit mu, jak například proběhl zveřejněný bleskový průzkum, kterým ÚZ ovlivnil prohazardně veřejné mínění. To chceme změnit.
Zpravodaj musí vést člověk odborně zdatný (fakulta žurnalistiky), zkušený (pracoval/je v médiích) a je nezatížený újezdskými vazbami spolků a politických subjektů (přespolní).
Otevřeme Zpravodaj pro zastupitele – nepovažujeme za normální současný stav, kdy zvolení zastupitelé mají k vyjádření a informování menší počet znaků, než kdokoliv jiný. Tato nevyváženost je proti smyslu zastupitelské demokracie, v které žijeme a díky které se současné vedení radnice dostalo k moci.
Zpravodaj pro Prahu 21 – rádi bychom rozšířili ÚZ na Zpravodaj Prahy 21. Došlo by tím pro občany k přínosnému sloučení informací z Újezda nad Lesy, Klánovic, Koloděj a Běchovic.
6.WiFi VYSÍLÁNÍ ZDARMA
K základním pilířům svobody patří mimo jiné i dostupnost informací. Kdekoliv a kdykoliv. Bezplatný internet tak pomůže těm, kteří si běžné připojení nemohou dovolit.
7. SVOBODNÉ DISKUSNÍ FÓRUM
Obnovíme zrušené diskusní fórum na webových stránkách ÚMČ se zavedením ověřené registrace přispěvatelů. Ti budou muset dodržovat tiskový zákon, občanský a trestní zákoník.
8. OBČANÉ, ÚŘAD MČ A SAMOSPRÁVA
Občané a zastupitelé – jediným místem, kde může občan oslovit všechny zastupitele najednou je zasedání zastupitelstva. Proto zavedeme jeho pravidelné konání ve stejném čase i dni v měsíci. Například každé druhé pondělí v měsíci od 18. hodin. Tím se přiblížíme nejen dojezdovým možnostem občanů z práce, ale vytvoříme i návyk v komunikaci mezi samosprávou a občany. Ti tak získají klid, že nestihnou-li konání zastupitelstva jeden měsíc, mají hned následující měsíc další možnost. Častějším konáním zastupitelstva se navíc zkrátí i doba jeho trvání.
Jednání na úřadě – zavedeme objednávání občanů k úředníkům přes internet a prodloužíme úřední hodiny alespoň jeden den v týdnu tak, aby si občan pro jednání na úřadě nemusel brát dovolenou. Cílem je dosáhnout přátelské, pohodlné jednání, bez stresu čekání ve frontě, v přesně vymezeném dni a čase.
9. SPORTOVIŠTĚ NA ROHOŽNÍKU
Obnovíme tradici kdysi funkčních a hojně využívaných hřišť.
10. MÍSTNÍ, LOKÁLNÍ REFERENDA
Budeme využívat malá, lokální referenda, neboť například vybudování sportoviště na Rohožníku nemusí zajímat občany na Blatově a obráceně.
11. DOMOV PRO SENIORY, STACIONÁŘ
Znovu otevřeme končícím vedením radnice svedený do ztracena náš projekt důstojného stáří, finančního spolupodílnictví na provoz zařízení, nevytržení seniora z domácího Újezda a ulehčení péče dětí o rodiče. Budeme iniciovat jednání na MHMP za účelem získání finančních prostředků na výstavbu a provoz zařízení, případně odlehčovacího centra s chráněným bydlením, dílnou apod.
12. POLICIE
Otevřená služebna policie – strážník musí umět komunikovat i preventivně, aby zjistil, co občany trápí. Například omalovánky a hračky ve volně přístupné místnosti policejní služebny budou otevírat cestu strážníka k dětem.
Mobilní služebna a kamerový systém – zvýšíme bezpečnost občanů, ale nenarušíme jejich soukromí.
13. ÚJEZDŠTÍ ŽIVNOSTNÍCI
Pro Újezd jsou živnostníci svými službami nepostradatelní, navíc vytvářejí pracovní místa. Podpoříme je například aktivním prostorem v Újezdském zpravodaji, pořádáním konferencí profesních organizací. Zvýší se tím poptávka po ubytování, stravování a dalších službách.
14. KULTURA
Zviditelníme Újezd pravidelným pořádáním divadelních, hudebních (operních, rokových, folkových, countryových, jazzových či komorních) pořadů v divadelním sále, zasedací místnosti v budově ÚMČ, tanečním sálu v polyfunkčním domě i jinde.
15. KANALIZACE
Dokončíme s nezbytnou podporou magistrátu chybějící kanalizaci na Starokolínské. Zpracujeme analýzu škodlivosti a nutnosti přepadového vytékání splaškové a dešťové vody do lesa z odlehčovacích komor v návaznosti na kapacitu čistírny odpadních vod, abychom směřovali k jejich postupnému uzavření.
16. SKAUTING (JUNÁK)
Společně se skauty najdeme řešení pro zprovoznění skautských kluboven. Posvítíme si ale i na jejich podivné, „azbestové“ uzavření, trvající bezmála celé čtyři roky. Skauti v Újezdě nezaniknou!
17. ZÁPORY A KLADY ODBORU AGENDY MA21
Vyhodnotíme mzdovou nákladovost, smysluplnost a přínosnost odboru agendy MA21 a zvážíme jeho zrušení, nebo začlenění pod jiný odbor.
18. ZODPOVĚDNÉ ROZDĚLOVÁNÍ A SPRAVOVÁNÍ MĚSTSKÉ ČÁSTI
Jeden z končících radních měl při jednání zastupitelstva opakovaně podepřenou hlavu rukou opřenou o stůl a mlčel. Pravidelně tím ukazoval svůj pasivní přístup k zastávané vrcholné funkci. Nikdy jsme se také nedozvěděli, které oblasti veřejného prostoru měl v působnosti. Byl prostě jen do koaličního počtu. To chceme změnit zrušením funkcí radních a nahrazením funkcí místostarostů. Jsme přesvědčeni, že pro občany Újezda je výhodnější rozhodující moc a kompetence přibližně rovným dílem rozdělit a „panovat“, než monarchisticky koncentrovat do špičky vedení radnice, jako doposud.
19. ŠKOLSTVÍ
Muži do základního školství – marná sláva, ale někdy s těmi klacky hne jen mužská autorita. Vysoká feminizace školství přináší výchovnou diskriminaci chlapců, kteří se nemohou dostatečně identifikovat s příslušníky stejného pohlaví. Navíc například počet hodin strávených ve škole představuje pro žáky druhého stupně největší díl časové náplně dne. Ušetřeny před negativními vlivy feminizace nezůstávají ale ani dívky, ani učitelky. Na ně je pak kladen nadměrně zvýšený požadavek zastávat dvě role a dochází k jejich přetížení. Funkční rodina je ideálně tvořena mužem a ženou. Ne náhodou je proto tam, kde to je alespoň trochu možné, porozvodová péče řešena společnou, nebo střídavou péčí. Funkční učitelský sbor je ideálně tvořen učitelkami a učiteli. Ne náhodou tedy budeme s pozice zřizovatele újezdského školství působit na vytvoření pracovních míst pro učitele.
Umístění dětí do mateřských škol – seznámíme rodiče s možností střídavé předškolní výchovy.
20. SPOLKOVÁ ČINNOST A GRANTY
Budeme podporovat dlouhodobou spolkovou činnost i po vyhlášení nulové tolerance hazardu. K přidělení grantů nebudeme vyžadovat od spolků písemné deklarování, že podporují naše priority a vize, ani nebudeme upozaďovat vznikající projekty a aktivity, jako je tomu nyní. Spíše právě naopak.
21. SNÍŽÍME DAŇ Z NEMOVITOSTÍ
Budeme na magistrátu prosazovat snížení koeficientů daně z nemovitostí s ohledem na centrální a okrajové městské části.